Ерих Мария Ремарк – „Време да се живее и време да се мре“

„Време да се живее и време да се мре“ на Ерих Мария Ремарке – защо да прочетем този литературен евъргрийн?

Корица на „Време да се живее и време да се мре“ 
A book. It makes pleasant reading
A book. It makes pleasant reading

Жестокостта на живота през погледа на Гребер

  • „Време да се живее и време да се мре“ е книга, чието действие пренася в годините на Втората световна война. Това е време, в което е по-лесно да се умре. Дали е на фронта, или в устоите на дома – това няма значение, защото заплахата за живота е навсякъде.
  • Младият войник Гребер вижда жестокостта на войната и осъзнава, че човекът на фронта сляпо се подчинява на заповеди, заповеди, които трябва да снемат отговорността за погубените човешки животи.
  • След като дълго време чака разрешение за отпуск, героят се завръща у дома, но открива разрухата на града. Завърналият се от фронта е посрещнат не от своите родители, а от развалините на дома, които са вследствие от бомбардировките.
  • Прибирането на Гребер обаче ще го срещне с Елизабет (негова съученичка), която придава нов смисъл на неговия живот. Въпреки трагичността на времето това е време и „да се живее“, макар и да е по-трудно. В дните на отпуск, преди отново да се завърне на фронта, те се отдават на любовта.
  • И не на последно място, романът успява да разкрие и нещата от живота.
  • Други творби на Ремарк, които представят антихуманността на войната, са „На западния фронт нищо ново“, „Триумфалната арка“ , „Нощ в Лисабон“ и „Искрица живот“. Романът „Триумфалната арка“ е върхът в неговото творчество, роман, който има две екранизации.

Откъси от романа „Време да се живее и време да се мре“

Навремето си внушавахме: не можем да изоставим отечеството, когато е във война, независимо какво се случва, кой е виновен и кой е започнал войната. Чисто оправдание. Също като предишното, че участваме единствено за да предотвратим най-лошото. И това беше оправдание. Пред нас самите. Нищо друго! (Фрезенбург) (с. 41)

(…)

Не зная. Но може би щеше да има по-малко войни, ако всеки не настояваше толкова да убеди другия в своята истина.

Гребер се усмихна. Думите ѝ му прозвучаха странно.

Търпимост – рече. – Ето това ни липсва, нали? (с. 129)

(…)

– Всичко е наложено от обстоятелствата – заяви горчиво Гребер. – Имам предвид всичко, което вършим. Разбира се, не онова, което вършат другите. Когато бомбардираме град, това е стратегическа необходимост; а когато го правят други, е долно престъпление. (с. 164) 

(…)

То е същото, Елизабет – рече. Само че изразено с други думи.

Тя измърмори нещо под носа си. Сетне каза:

– Понякога думите са много важни. Поне в случая. 

– Не съм научен да говоря така. Но ще намеря подходящите думи, трябва ми само малко време, нали? (…)

Гребер лежеше неподвижно. Главата на Елизабет почиваше на ръката му. (…)

– Искаш да се ожениш за мен – промълви тя. – А знаеш ли дали ме обичаш?

– Откъде да знаем? Нима за това не се изискват повече време и общуване.

– Може би. Но тогава защо искаш да се оженим?

– Защото вече не мога да си представя живота без теб. (…)

– Не мислиш ли, че това, което ти се случи с мен, би могло да ти се случи и с друга? – попита тя след някое време. (…)

– Би могло – каза. – Кой знае? Само че сега, след като се случи с двама ни, вече не мога да си го представя. (с. 216)

(…) 

– Когато обичаш някого, изникват множество нови страхове, за които не си и подозирал – рече Гребер. (…)

– Но нима е задължително да се намеси страхът, за да разбереш, че обичаш някого?

– Не зная. Според мен обаче помага. (с. 232)

Детайли за изданието

Заглавие: „Време да се живее и време да се мре“

Автор: Ерих Мария Ремарк

Издателство: ИК „Хермес“

Преводач: Емилия Драганова

Година на издаване: 2019

Страници: 367

Ще откриете книгата в онлайн книжарниците.

IMPR Literature

A book. It makes pleasant reading

https://www.instagram.com/imprliterature/
error: Content is protected !!